31 lipca 2016

SAMO ŻYCIE ....MOJE PRACE, RIESE....

Na wystawę w ratuszu jeszcze nie dotarłam, mam teraz inne zajęcie ...... ogórki na  działce rosą jak głupie, codziennie zbieram  je i wkładam do słoików, fasolka już też dobra do zrywania, tylko pomidory jeszcze nie dojrzały  a jest ich na krzakach bardzo  dużo.  Zawsze lubiłam mieć własne przetwory w spiżarni, teraz dla nas dwojga nie robię za dużo, no ale to co urośnie to trzeba przetworzyć.
 W ostatnią niedzielę byliśmy w Złotoryi, na cmentarzu i u rodziny.....
I z obserwacji widzę, że starsi pomimo ,że mają dzieci i z nimi mieszkają są pozostawieni sami sobie, smutne to i przykre, bo gdzież to się podziały te dawne rodziny, babcie, dziadkowie szanowani przez dzieci i wnuków..... coraz częściej widać rozpad rodzin, każdy żyje jakby tylko dla siebie.  U mnie na wsi też można zaobserwować to zjawisko. Modzi wyjeżdżają za pracą daleko za granicę, a rodzice zostają pozostawieni sami sobie, mogą jedynie liczyć na pomoc sąsiadów lub opiekę społeczną.
A jak to mówi Papież Franciszek....od Rodziny zależą losy Świata.....

Ale świata nie zmienię, nie wiem co mnie czeka na starość.....
dlatego poprawiam sobie humor zakupami..... nie , nie,  nie w galeriach ale na targowiskach. Lubię szperać przebierać, zawsze sobie coś tam wynajdę. Ostatnio kupiłam za całe 10,oo złotych polskich maszynę do pisania, sprawną, nie zniszczoną, stoi teraz u mnie na biurku i raduje oczy...

pisze się na niej jak za starych dobrych czasów, kiedy nie było komputerów :)

kupiłam również

 do chusty, którą własnie skończyłamSkończyłam czytać  również bardzo ciekawą książkę


Z racji tego,  że mieszkałam  bardzo blisko Walimia, Głuszycy , znam dobrze te tereny,  bo były one celem moich wycieczek od dawna , z zainteresowaniem więc czytałam.....nie wiem na ile jest w  niej zawartych faktów a ile trochę "fantazji literackiej". Jednak z tego co przeczytałam to większość pokrywa się z prawdą, znam opowieści ludzi , którzy pracowali w czasie II wojny światowej przy budowaniu tego kompleksu, pomijając pracę więźniów, którzy byli zmuszani do katorżniczej pracy na rzecz Riese.
Zgroza, trudno pojąć dlaczego człowiek człowiekowi zgotował taki los...
Zresztą tych opowieści o budowie podziemnych kompleksów, tajemniczych tuneli jest bardzo dużo, prawie każda miejscowość zawiera tajemnicę.....mroczną, okupiona śmiercią setek ludzi.
Czas zaciera ślady , choć istnieją jeszcze Strażnicy, którzy strzegą tajemniczych obiektów budowanych za pomocą więźniów przez hitlerowców.
 Takim ciekawym obiektem jest również Wielisławka

http://www.sztolnie.fora.pl/skarby-skrytki-depozyty,198/sedziszowa-gora-wielislawka-skarby,2180.html


 wiele jeszcze tajemnic kryje nasz dolnośląska ziemia, i nie wiadomo czy kiedykolwiek zostaną odkryte...

22 lipca 2016

AGATOWE LATO ..... I INNE.....

Agatowe Lato to już cykliczna impreza, w tym roku byliśmy i w sobotę i niedzielę.
Sobota  - to tłum ludzi,   nie można było  "dopchać się " do stoisk,  zwłaszcza oblegane były  te z biżuterią , rękodziełem..... dlatego też wróciliśmy  do domu i dopiero w niedzielę pojechaliśmy aby już na spokojnie pooglądać agaty, których było najwięcej oraz wszelkie inne kamienie.
Na rynku powitaliśmy naszego znajomego KATARYNIARZA ..no i zrobiliśmy zakupy.....
to nasze ....


to mój ulubiony..... pagoda
było dużo piękniejszych...no ale ceny zaporowe jak dla nas :(
dostałam również jak co roku prezent od męża....wyprawę do ratusza opiszę jak się tam wybierzemy....

12 lipca 2016

MOJE PRACE....
Lato w pełni, w ogrodzie rośnie zielenina, zbieram już ogórki, codziennie wystarcza na zaprawienie dwóch słoików, pomidory dojrzewają..... czekam na nie, bo nic tak nie smakuje jak taki pomidor zerwany prosto z krzaczka i pachnący.
Rano na porannym spacerze napawam się wonią wilgotnej i ciepłej ziemi , przesyconej zapachem łąki, ale w południe jest gorąco i duszno, więc siedzę w domu , dobrze, że parter jest zbudowany  z kamienia i daje dobroczynny chłód....
no i co ? drutki  w ręce   i kolejne wyzwanie, uspokaja mnie to dzierganie , daje odpocząć od codziennych problemów, które nijak nie chcą mnie opuścić.

tak wyglądał nasz ogród.... a to już zbiory .... 


Ludwik zamontował zbiornik na wodę, pompuje ją z rzeczki i w związku z tym mogę podlewać jarzyny , to świetne rozwiązanie, no a mój mąż ma złote rączki i super pomysły....jak zrobię zdjęcia to pokażę.

Powinnam opisać również Święto Tulipanowca w Sichowie, to już chyba coroczna , wiejska tradycja, młody tulipanowiec pięknie rośnie, ale stare niestety niszczeją, nie wiem dlaczego usychają ich  konary.
Miłego dnia  :)

3 lipca 2016

MILCZENIE UCZY NAS MÓWIĆ ....

 MOTTO:

Każde małżeństwo przypomina trzy zakony:
- na początku franciszkanów: radosnych, zapatrzonych w przyrodę
- z czasem dominikanów: mocnych w słowach i argumentowaniu
- po latach już tylko kamedułów: przestrzegających reguły milczenia.
ks.Twardowski

Cytat powstał pewnie z wnikliwej obserwacji księdza Twardowskiego,  wydaje mi się jednak, że coraz bliżej mi do tych kamedułów....

A dziś  znalazłam bardzo ciekawy blog
https://kpalys.blogspot.com

w którym jak na zawołanie pojawiło się wyjaśnienie tej niewypowiedzianej , mojej ciszy, milczenia.
I uświadomiłam sobie, że to nie był przypadek, że znalazłam tego bloga, widocznie muszę przejść przez tę ciszę,  aby znaleźć się w głębi własnej duszy, tam otrzymam odpowiedź, dlaczego tak się dzieje.
Rozmawiać trzeba umieć, ale do rozmowy potrzebne są co najmniej dwie osoby, a trudno znaleźć interesujący temat w przerwach pomiędzy radiami, drutami, że nie powiem WIELKĄ POLITYKĄ , kuchnią i potocznymi sprawami.
Więc ta CISZA jest widocznie potrzebna , przynajmniej dla mnie,

zacytuję więc  słowa z w/w bloga :   
Jeśli chce się dużo mówić, należy najpierw nauczyć się wiele milczeć. Nie bez powodu, milczenie jest jedną z głównych dyscyplin życia duchowego.

i jeszcze jeden cytat:

..." Święci Ojcowie uważali swoje wejście w milczenie pustyni za pierwszy krok do przyszłego świata. Z dala od ludzkich opinii i niepotrzebnych słów, powoli przekonywali się, że nie są tacy, jakimi widzą ich ludzie, lecz tacy, jakimi stworzył ich Bóg. 

W ich sentencjach możemy wyróżnić trzy aspekty milczenia. Wszystkie pogłębiają i wzmacniają główną myśl, że milczenie jest tajemnicą przyszłego świata. Po pierwsze, milczenie czyni nas pielgrzymami. Po drugie, milczenie strzeże wewnętrznego ognia. Po trzecie, milczenie uczy nas mówić.